7 Adımda Sıfırdan Kendi Markanızı Nasıl İnşa Edersiniz ?


E-Ticaret alanında deneyim çok önemlidir. Piernet olarak Shopify Uzmanlık hizmeti sağladığımız firmaların projelerine deneyimle yol veriyor, hedeflerine en uygun şekilde ulaşmalarına yardım ediyoruz. Türkiye'nin resmi kaynaklarca tanınan tek Shopify hizmeti ile işletmenizi birlikte geliştireceğiz.

Sıfırdan öne çıkan bir marka oluşturmak kolay bir iş değildir. Nasıl görünmeli? İnsanlara nasıl hissettirmeli? Hedef kitlemde yankı uyandıracak mı?

Bunlar, sattığınız ürünle kime ulaşmaya çalıştığınız arasındaki noktaları nasıl birleştireceğinizi düşünmeye başladığınızda kaçınılmaz olarak ortaya çıkan sorulardır. Türkiye'de Shopify'ın lisanslı tek exper'i olan Piernet, çalışmalarınızda en yüksek verimi almanızı sağlamak için her adımda yanınızda olacak. Başlamak için bir işe nasıl başlayacağınızla ilgili kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

İster bir iş fikriniz olsun ister mevcut marka tasarımınızı yönlendirmek isteyin, işletmeniz için güçlü bir marka kimliği oluşturma hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Marka Nedir ?

Marka, yalnızca tanınabilir bir isim ve kalabalık bir pazarda sizi diğerlerinden ayıran marka logosu değildir.

“Markanız, insanların işletmenizle etkileşime girdiği her yerde sizi nasıl algıladıklarıdır - hem kontrol edebileceğiniz hem de kontrol edemediğiniz izlenimler.”

Bunu düşündüğünüzde, insanların da kişisel markaları var. Her birimizin bir adı, yüzü, tarzı ve iletişim şekli var ve bu özelliklerle farklı insanlar üzerinde farklı izlenimler bırakıyoruz.

Benzer şekilde, işletmelerin ne olduklarını oluşturan ve nasıl algılandıklarını etkileyen adları, ürünleri, logoları, renkleri, yazı tipleri, sesleri ve itibarları vardır.

Markanızı işinizin her alanına genişletirken, tutarlı olmadan ve bu tutarlılığı korumadan bir markanın nasıl yaratılacağına etkili bir şekilde yaklaşamazsınız. Bir marka oluşturmanın en iyi yolu, bu tutarlılığın nasıl görüneceğini ve uyandırmasını istediğiniz duyguyu belirlemekle başlar.

Bir Marka Nasıl Oluşturulur

Yeni bir marka oluşturmak temelde yedi adımdan oluşur:

1. Hedef kitlenizi ve rakiplerinizi araştırın.

2. Odak noktanızı ve kişiliğinizi seçin.

3. İşletmenizin adını seçin.

4. Sloganınızı yazın.

5. Markanızın görünümünü seçin (renkler ve yazı tipi).

6. Marka logonuzu tasarlayın.

7. Markanızı işletmeniz genelinde uygulayın.

Markanızı şekillendirirken veya oluştururken bazı adımları tekrar gözden geçirebilseniz, marka kimliğinizi şekillendirirken her bir yönü göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Markanızı nasıl oluşturacağınızı bildirmek için zemin hazırlayarak başlayalım.

1. Hedef Kitlenizi ve Rakiplerinizi Araştırın

Bir ticari markanın nasıl oluşturulacağına dair herhangi bir karar vermeye başlamadan önce, mevcut pazarı, yani potansiyel müşterilerinizin ve mevcut rakiplerinizin kim olduğunu anlamanız gerekir.

Bir markanın nasıl oluşturulacağına ilişkin bu adımı gerçekleştirmenin birçok yolu vardır:

 • Ürün veya hizmet kategorinizi Google'da aratın ve ortaya çıkan doğrudan ve dolaylı rakipleri analiz edin.
 • Müşterilerinizle ilgili alt dizinleri kontrol edin ve konuşmalarına ve ürün önerilerine kulak verin.
 • Hedef pazarınızın bir parçası olan insanlarla konuşun ve onlara alanınızda hangi markalardan alışveriş yaptıklarını sorun.
 • Hedef kitlenizin takip ettiği ve açık olduğu ilgili sosyal medya hesaplarına veya sayfalarına bakın.
 • Online veya mağazadan alışveriş yapın ve müşterilerinizin ürünlere nasıl göz atacağı ve satın alacağı hakkında bir fikir edinin.

Araştırmanıza devam ederken şunları not edin:

En kolay satış yapabileceğiniz müşteriler kimlerdir ?

Akılda kalan rakipleriniz kimlerdir, piyasada kurulmuş ve bilinen markalar.

Müşterileriniz nasıl konuşuyor ve ne hakkında konuşuyorlar, sahip oldukları ilgi alanları ve onları ifade eden dil.

Markanızın neye odaklanması gerektiğini ve kendisini rakiplerinden nasıl ayrı tutabileceğini bildireceğinden, ilerlemeden önce bunu ele almak önemlidir.

2. Odağınızı ve Kişiliğinizi Seçin

Markanızı özellikle başlangıçta herkes için her şey olacak şekilde kuramazsınız.

Odağınızı bulmak ve markanızı oluştururken bunun diğer tüm bölümlerini bilgilendirmesine izin vermek önemlidir.

İşte markanızın odak noktası ve tonu hakkında düşünmenizi sağlayacak bazı sorular ve marka bilinci oluşturma alıştırmaları.

Konumlandırma Beyanınız Nedir ?

Konumlandırma ifadesi, pazardaki iddianızı belirleyen bir veya iki satırdır. Bu, mutlaka web sitenize veya kartvizitinize koyduğunuz bir şey değildir; yalnızca markanız hakkında doğru soruları yanıtlamanıza yardımcı olur ve markanızın sloganını oluşturmaya yardımcı olur.

Konumlandırma ifadeniz şöyle bir şey olmalı ...

[HEDEF PAZAR] için [DEĞER /ÖNERİ] ve [ÜRÜN/HİZMET] sunuyoruz.

[ALTERNATİF]'in aksine, biz [ANAHTAR/ FARKLILAŞTIRICI].

Örneğin, yürüyüşçüler için karbon ayak izlerini azaltırken susuz kalmamaları için su şişeleri sunuyoruz. Diğer su şişesi markalarından farklı olarak, aldığınız her şişe için bir ağaç dikiyoruz.

Eşsiz değer teklifiniz, rekabet ettiğiniz tek şeydir. Onu bulun, üzerine gidin ve markanızın mesajının bir parçası haline getirin.

Alternatif olarak, kurmak istediğiniz şirketin özünde bir amacı varsa (örneğin, bir sosyal girişim başlatıyorsanız), bunu müşterilerinize veya dünyaya net bir vaatte bulunan bir misyon ifadesi olarak da yazabilirsiniz.

Markanızla Hangi Kelimeleri İlişkilendirirsiniz ?

Markanızı nasıl oluşturacağınıza bakmanın bir yolu, markanızı bir insan olarak hayal etmektir. O nasıl biri olurdu? Müşterileriniz ne tür bir kişilikten etkilenir?

Bu hem görsel hem de yazılı olarak sosyal medyadaki sesinizi ve tüm yaratıcılığınızın tonunu bilgilendirmenize yardımcı olacaktır.

Yeni bir markanın nasıl yaratılacağına dair eğlenceli ve faydalı bir alıştırma, hedef kitlenizde yankı uyandırabilecek marka türünü tanımlayan üç ila beş sıfat sunmaktır. Başlamanıza yardımcı olmak için bu özellik listesini derledik.

Markanızı Hangi Metaforlar veya Kavramlar Tanımlar ?

Marka kimliğinizi bir metafor olarak düşünmek veya onu kişileştirmek, sahip olmasını istediğiniz bireysel nitelikleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu bir araç, bir hayvan, bir ünlü, bir spor takımı ya da herhangi bir şey olabilir - yeter ki markanızın yaymasını istediğiniz türden bir havayı çağrıştıran zihninizde belirgin bir itibara sahip olsun.

Örneğin, girişimcileri hedefleyen bir marka oluşturmak istiyorsanız, başlangıç ​​noktası olarak Rakun kullanmayı tercih edebilirsiniz: Onlar, gelişmek için her şeyi yapacak olan, hayatta kalan cılız kişilerdir.

Marka kimliğiniz bir hayvan olsaydı, bu hangi hayvan olurdu ve neden size o hayvan gibi geliyor ?

3. İşletmenizin Adını Seçin

“Başka bir isimde bir gül hala tatlı kokardı. Ancak başka bir isimle Nike daha az ayak üzerinde görülecekti.”

Bir isimde ne var? Başlamak istediğiniz iş türüne bağlı olarak, adınızın çok az önemli olduğunu veya çok önemli olduğunu belirtebilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bir marka bir isimden çok daha fazlasıdır. Marka kimliğinizin kişiliği, eylemleri ve itibarı, gerçekten pazarda isme anlam veren şeydir.

Ancak küçük bir işletme sahibi olarak, şirketinizin adı muhtemelen yapmanız gereken ilk büyük taahhütlerden biridir. Bu rotaya gitmeye karar verirseniz, marka logonuzu, etki alanınızı, pazarlamanızı ve ticari marka tescilinizi etkiler (tam anlamıyla ne sattığınızı tanımlayan jenerik marka adlarını ticari marka haline getirmek daha zordur).

İdeal olarak, taklit edilmesi zor ve piyasadaki mevcut oyuncularla karıştırılması daha da zor olan bir mağaza adı istiyorsunuz. Yol boyunca sunduğunuz ürün gruplarını genişletme planlarınız varsa, ürün kategorinize göre bir marka adı seçmek yerine pivot yapmanın daha kolay olması için işletme adınızı geniş tutmayı düşünün.

Bazı isimler hakkında beyin fırtınası yapmak için işletme adı oluşturucumuzu kullanabilir veya aşağıdaki yaklaşımlardan birini (veya bir kombinasyonunu) deneyebilirsiniz:

Pepsi gibi bir kelime uydur.

Bilgisayarlar için Apple gibi ilgisiz bir kelimeyi yeniden çerçeveleyin.

Arabellek gibi düşündürücü bir kelime veya metafor kullanın.

The Shoe Company (Ayakkabı Şirketi) gibi kelimenin tam anlamıyla açıklayın (dikkat: taklit edilmesi kolay).

Harfleri kaldırarak, harfler ekleyerek veya Tumblr (Tumbler) veya Activia gibi Latince sonlar kullanarak bir kelimeyi değiştirin.

HBO (Home Box Office) gibi daha uzun bir addan bir kısaltma oluşturun.

İki kelimeyi birleştirin: Pinterest (pin + ilgi) veya Snapple (snappy + elma)

Markanız web sitenizin etki alanını / URL'sini de etkileyeceğinden, bir etki alanı adına karar vermeden önce nelerin kullanılabileceğini görmek için alışveriş yaptığınızdan emin olun. İyi bir işletme adı seçme kılavuzumuza göz atın veya kullanılabilirliği onaylamak için araçlarımızı kullanın (whoıs araması) veya bazı alan adı fikirleri alın. Ardından alan adı kayıt aracımıza atlayın.

Ayrıca, istenmeyen bir anlamı olmadığından veya gözden kaçırmış olabileceğiniz başka bir şeye çok benzemediğinden emin olmak için adınızı size yakın insanlardan oluşan bir odak grubu tarafından yönetmek de iyi bir fikirdir. 

4. Bir Slogan Yazın

Büyük bir etki yaratmak için akılda kalıcı bir slogan, sosyal medya hakkında kısımlarında, web sitesi başlığınızda, özel kartvizitlerinizde ve kelime limitini olan başka herhangi bir yerde slogan olarak kullanabileceğiniz kısa ve açıklayıcı bir varlıktır.

Pazarlama için yeni açılar bulduğunuzda sloganınızı her zaman değiştirebileceğinizi unutmayın Pepsi, son birkaç on yılda 30'dan fazla slogan değiştirdi.

İyi bir slogan kısadır, akılda kalıcıdır ve marka bilinirliğini artırmak için güçlü bir izlenim bırakır. İşte kendi sloganınızı yazmaya yaklaşmanın bazı yolları:

 • İddianızı ortaya koyun. Death Wish Coffee: “Dünyanın En Güçlü Kahvesi”
 • Bunu bir Metafor haline getirin. Red Bull: "Red Bull kanatlandırır."
 • Müşterilerinizin tutumunu benimseyin. Nike “Sadece yap."
 • Etiketlerden yararlanın. Cards Against Humanity: "Korkunç insanlar için bir parti oyunu.”
 • Bir kafiye yaz. Folgers Coffee: “Uyanmanın en iyi yanı, fincanınızdaki Folgers.”
 • Kelimenin tam anlamıyla tarif et. Aritzia: "Kadın moda butiği.”

Bazı fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmak için Slogan oluşturucuları deneyin veya işinizi tanımlamak için potansiyel tek satırlık cümleler oluşturmak için konumlandırma ifadenizi kullanın.

5. Markanızın Görünümünü Seçin (renkler ve yazı tipi)

Bir isim belirledikten sonra, marka tasarımınızı, markanızı görsel olarak nasıl temsil edeceğinizi, yani renklerinizi ve tipografinizi düşünmeniz gerekir. Kendi web sitenizi yapmak için bir web sitesi oluşturucu kullanmaya başladığınızda bu kullanışlı olacaktır.

Renklerinizi Seçmek

Renkler sadece markanızın görünümünü tanımlamaz, aynı zamanda iletmek istediğiniz duyguyu iletir ve yaptığınız her şeyde tutarlı olmanıza yardımcı olur. Tüketicilerin kafasını karıştırmamak için sizi doğrudan rakiplerinizden ayıran renkleri seçmek isteyeceksiniz.

Renk psikolojisi kesin bir bilim değildir, ancak özellikle marka logonuz için seçtiğiniz renk söz konusu olduğunda yaptığınız seçimleri bilgilendirmeye yardımcı olur.

Bu infografik, farklı renklerin genellikle uyandırdığı duygulara ve çağrışımlara güzel bir genel bakış sunuyor.

Renk paletinizde beyaz ve siyah metnin ne kadar okunaklı olacağını ve renkli metnin beyaz ve siyah arka plan üzerinde nasıl görünebileceğini düşünmek önemlidir. Uyumlu renkler üzerinde beyin fırtınası yapmak için Coolors gibi bir araç kullanmayı deneyin. Elinizin altında olması için hex kodları alın ve beğendiklerinizi bulmak için farklı tonları eleyin.

Yazı Tiplerini Seçme

Bu noktada web sitenizde kullanmak isteyebileceğiniz yazı tiplerine de bakmakta fayda var.

Yazı tiplerine gelince bir marka oluşturmanın en iyi yolu, onu basit tutmaktır. Ziyaretçilerin kafasını karıştırmamak için en fazla iki yazı tipi seçin: biri başlıklar için, diğeri gövde metni için (buna marka logonuzda kullanabileceğiniz yazı tipi dahil değildir).

Birlikte iyi giden çok çeşitli yazı tiplerine göz atmak için Font Pair’i kullanabilirsiniz.

İlham almak için, görsel tarzlarını bir bakışta görmek için favori web sitelerinizde Stylify.me kullanın

7. Marka Logonuzu Tasarlayın

İşinizi büyütürken tasarım görevlerini Piernet gibi alanında lider Shopify uzmanından yardım alabilirsiniz. Piernet uzmanlığında Shopify ve tasarım hizmetleri almaktan kendiniz yapmaya kadar her konuda ipuçları alın.

Bir marka logosu tasarımı, muhtemelen yeni bir marka oluşturmayı düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şeylerden biridir. Ve bunun iyi bir nedeni var: Ne de olsa şirketinizin yüzü ve potansiyel olarak markanızın bulunduğu her yerde olabilir.

İdeal olarak, markanızı benzersiz, tanımlanabilir ve her boyutta çalışmak üzere ölçeklenebilir (genellikle gözden kaçan bir şeydir) bir logo ile oluşturmak isteyeceksiniz.

Markanızın logosunun olması gereken tüm yerleri düşünün: web sitenizden, Facebook sayfanızın profil resminden, YouTube kanal banner'ından mevcut tarayıcı sekmenizde gördüğünüz küçük "favicons"lara kadar.

Örneğin, Instagram avatarınız olarak bir metin logonuz varsa, okunması neredeyse imkansız olacaktır. Hayatınızı kolaylaştırmak için, marka logonuzun daha küçük boyutlarda bile tanınabilen bir simge öğesiyle kare bir versiyonunu oluşturun.

Walmart logosunun hem "kıvılcım" simgesine hem de ayrı olarak kullanılabilen kelimeden oluşan bir sahip olduğuna dikkat edin.

Soyut: Google Chrome

Soyut bir marka logosunun bir anlamı vardır, ama gerçekten, sadece gerçek dünyadaki hiçbir şeye kolayca bağlayamayacağınız bir şekil ve renklerdir.

Soyut bir logonun avantajı, doğuştan gelen bir anlamı olmamasıdır; bunu kendiniz uydurabilir ve müşterilerinizin zihninde hayata geçirebilirsiniz.

Maskot: Wendy's

Maskot logoları genellikle bir karakterin yüzü ile temsil edilir. Belirli ve ilişkilendirilebilir bir marka kimliği veya kişiliği oluşturarak işinizi insanileştirebilirler, ancak bunların artık modası geçmiş bir tarz olduklarının ve yalnızca belirli bağlamlarda önerildiğinin (örneğin, kasıtlı olarak retro bir görünüm için gidiyorsunuz) farkında olun.

Amblem: Starbucks

Amblem logoları genellikle daireseldir ve cesur ve muhteşem bir marka tasarımı için metni bir amblemle birleştirir. Bununla birlikte, tasarım çok karmaşıksa, onları küçülttüğünüzde etkilerini kaybedebilirler. Ancak doğru yapıldığında, marka oluşturma üzerinde büyük bir etki yaratabilir ve unutulmaz bir logo stili oluşturabilirler.

Harf İşareti: IBM

Harf işareti logoları, tam işletme adınızın baş harflerini bir marka logosuna dönüştürür. 3 veya daha fazla kelime içeren bir işletme adı fikriniz varsa, bu, özellikle başlangıç akılda kalıcıysa, dikkate almak isteyeceğiniz bir stil olabilir.

Simge: Twitter

Bir simge logosu, görsel bir metafor olarak temsil edilen markanızdır. Soyut bir logonun aksine, bir simge logosu ürünle ilgili bir şeyler önerir (Twitter'ın kuşu, platformdaki sık sık kısa “tweet'leri” düşündürür).

Hala marka bilinirliği oluşturmaya çalışan, kurulmamış bir marka olarak, kendi başına bir simge logosu kullanmaktan uzak durmalısınız. Ancak, ne tür bir marka logosu istediğinizden emin değilseniz, bir simge logosunu sözcük işaretiyle eşleştirmek genellikle güvenli bir bahistir.

Kelime işareti: Facebook

Kelimeden oluşan logolar markanızı, renklerinizi ve yazı tipinizi görsel bir kimliğe dönüştürür. Sözcük işaretleriyle ilgili sorun, ölçeklenebilir bir kare tasarımda oluşturmanın genellikle zor olması ve küçültüldüklerinde okunabilirliklerini kolayca kaybetmeleridir.

Ancak, bu sorunu yalnızca beraberindeki bir simge logosunu alarak veya sözcük işaretinin ilk harfini Facebook'un F ile yaptığı gibi ayrı ama bağlantılı bir logoya dönüştürerek çözebilirsiniz.

Kombinasyon: McDonald's

Her logo türü için var olan limitler nedeniyle, birçok logo bir stilinden oluşan kombinasyonudur.

Bir marka ve logo oluşturmanın en iyi yolunu deneyen yeni bir küçük işletme olarak, her ikisinin de markanızı bir kombinasyon logosu olarak temsil etmek için gerekli olduğunu düşündüğünüzde, bir kelime işareti üzerinde bir simge seçmenize gerek yoktur. İkisinden de en iyisini elde etmenizi sağlar. Bu, markanızı öne ve merkeze koymaya devam ederken ölçeklenebilir bir logo oluşturma koşulunu yerine getirmeyi kolaylaştırır. Örneğin McDonald's, ikonik altın kemerlerini tam kelime işaretinin uymadığı her yerde kullanabilir.

Kendinize ait tasarımınızın püf noktaları olmadıkça, muhtemelen marka logonuzun oluşturulmasını uzman birine devredeceksiniz. Piernet ile markanızı en iyi yansıtacak, logoyu hemen hayata geçirebilirsiniz.

Daha fazla logo ilhamı için seeklogo'ya göz atın veya bazı fikirler üretmeye başlamak için Hatchful logo yapımcısını kullanın.  Piernet’in alanında uzman kadrosu markanızı oluşturmak konusunda A’dan Z’ye ihtiyacınız olacak her konuda sizin ve işletmenizin yanında olacak. Bir logonun nasıl tasarlanacağına dair kapsamlı rehberimiz de var, burada size süreç boyunca adım adım yol gösteriyoruz.

7. Markanızı İşletmeniz Genelinde Uygulayın

Markanızı işletmeniz genelinde uygulamak, ona uyumlu bir marka hikayesi sunar. Bir marka hikayesi, işletmenizin kim olduğunu ve neyi temsil ettiğini temsil eder. Müşterilerin markanızla, mağazada ve çevrimiçi ortamda sahip oldukları her etkileşime zemin hazırlar.

Dijital Dünya çok hızlı değişmekte. Piernet Türkiye’de ve dünyada Dijital Pazarlama ve Shopify ile ilgili güncellemeleri yakından takip etmekte. Shopify destek kanallarımız, ekstra emek harcamadan en güncel trendleri takip etmenizi sağlar.

Shopify, alıcı ve müşteri güvenini neyin kazandığına ilişkin araştırmasında, ilk kez bir çevrimiçi mağazadan alışveriş yapan alıcıların, işletmeyle herhangi bir değeri paylaşıp paylaşmadıklarını (ör. sürdürülebilirlik) görmek için genellikle bir işletmenin misyonunu ve amacını aradıklarını gördük. Kimden satın aldıkları ve daha sosyal bilinçli müşteriler için işletmenin nasıl yönetildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hakkımızda sayfasına dönecekler. İşletmenizin bir marka hikayesi varsa, paylaşın, çünkü alışveriş yapanın sizinkinin meşru bir iş olduğuna dair güvence hissetmesine yardımcı olabilir.

Yeni bir marka oluştururken konumlandırma bildiriminiz başlamanıza yardımcı olabilir, ancak marka hikayeniz için kendinize birkaç soru sormak isteyeceksiniz:

 • İşime başlamam için beni ne motive etti ?
 • Bu şirket neden var ?
 • Dünyaya nasıl katkıda bulunacağız ?
 • Müşterinin bilmesi gereken işimin arkasındaki hikaye nedir ?

Her işletme misyon odaklı değildir, ancak markanızı bir misyon veya değerlerle oluşturursanız, marka hikayenizi paylaşın ve müşterilere işletmenin neden başlatıldığını anlatın. TOMS ve Coca-Cola işletmelerine bakın, ilki misyon odaklı bir marka, ikincisi çok fazla değil.

Bir ayakkabı ve aksesuar şirketi olan TOMS, "hayatları iyileştirmek için iş yapıyor.” TOMS, ihtiyacı olan çocuklara ayakkabı bağışladığı ve daha yakın zamanda diğer hayırsever girişimlerin yanı sıra COVID-19 Küresel Bağış Fonu'na bağışta bulunduğu Bire Bir ilk yardım programı. Bir alıcı Toms'tan bir ürün satın aldığında, satın alımlarının katkıda bulunduğu nedene inandıkları için kendilerini iyi hissedebilirler.

Dünya çapında tanınan bir meşrubat işletmesi olan Coca-Cola, güçlü bir sosyal fayda veya çevresel misyona dayanmıyor, ancak arkadaşlarını bir araya getirerek eğlenceyi, mutluluğu ve bağlantıyı deneyimlemeye odaklanan markalaşma yoluyla hedef pazarına hitap ediyor. Bir Coca-Cola ürününün müşterisi, bu arkadaşlarıyla ürünün tadını çıkarırsa, arkadaşlarıyla veya sevdikleriyle daha sosyal olarak bağlıymış gibi hissederek uzaklaşabilir.

Yeni bir marka inşa eden işletme sahipleri için Coca-Cola'dan öğrenilecek çok şey var. Anında tanınabilen zamansız tasarımlar, yazı tipleri, resimler ve renkler aracılığıyla marka pazarlamasının mükemmel örneklerini sunar.

Sizin için bir marka oluşturmanın en iyi yolunun bir göreve odaklanmak olup olmadığına bakılmaksızın, önemli olan müşteriye markanız hakkında kendilerine anlattıkları bir hikaye vermektir.

Büyüdükçe Markanızı Geliştirin

Bir marka oluşturmak, bir logo veya slogan oluşturmakla, hatta marka bilinirliği lansmanıyla bitmez. Markanızın, web siteniz için seçtiğiniz temadan, ürettiğiniz pazarlama materyallerine, ürünlerinizi nasıl paketleyip gönderdiğinize kadar müşterilerinizin sizinle etkileşime girdiği her yerde var olması ve tutarlı kalması gerekir.

Marka tasarımınızı ve kimliğinizi şekillendirmeye ve geliştirmeye, daha fazla müşteriyi buna maruz bıraktıkça ve müşterilerinizin kim olduğu ve onlarla nasıl konuşacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam edeceksiniz.

İnsanların marka kimliğinizi nasıl algıladıkları üzerinde asla %100 kontrole sahip olamayacağınızı takdir etmek önemlidir.

Müşterileri doğru yöne çekebilir, harika bir ilk izlenim bırakabilir ve itibarınızı yönetebilirsiniz, ancak her bireyin zihninde var olan bireysel algıları kontrol edemezsiniz (örneğin, kötü bir müşteri hizmetleri deneyimi olsaydı).

Yapabileceğiniz tek şey, her fırsatta en iyi ayağınızı öne koymak ve çekirdek kitlenizle rezonansa girmeye çalışmak. Umarız, bu noktada, başlamak için gerekli araçlara, bilgiye ve kaynaklara sahip olursunuz. Türkiye'de Shopify'ın lisanslı tek exper'i olan Piernet, çalışmalarınızda en yüksek verimi almanızı sağlayacak ve işletmenizin en yakın dostu olacak. 

 


Yorum yapın


Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın